!-- Google tag (gtag.js) -->

Bezpečnostné dvere – čo je ich úlohou ?

Hlavnou úlohou bezpečnostných dverí je ochrana majetku pred násilným vniknutím do nehnuteľnosti.

Bezpečnostné dvere majú Vás a Vašu rodinu chrániť a to nie len pred zlodejmi ale aj pred požiarom, hluku či pachu. Kvalitné bezpečnostné dvere Váš byt dokonale zvukovo-tepelne odizolujú a prinesú do Vášho domova kľud a pocit bezpečia.

Aké benefity plynú z bezpečnostných dverí:

 • Ochrana pred zlodejmi,
 • Ochrana pred požiarom a dymu,
 • Zvuková izolácia
 • Tepelná izolácia

Bezpečnostné triedy bezpečnostných dverí

Každé bezpečnostné dvere musia byť otestované a certifikované v špeciálnej skúšobni. Bezpečnosť bezpečnostných dverí je skúšaná podľa noriem STN EN 1627-1630. Táto norma stanovuje odolnosť dverí do príslušnej bezpečnostnej triedy od 1 po 6. Bezpečnostné dvere musia prejsť tiež statickou a dynamickou skúškou odolnosti.

Bezpečnostné triedy dverí

Bezpečnostná trieda

Celkový čas skúšky (min)

Charakteristika

1

Nevykonáva sa

Príležitostné deštrukčné silové narušenie s využitím ľudskej sily, vyrazenie, vykopnutie

2

15

Príležitostné narušenie s využitím jednoduchého ručného náradia a nástrojov

3

20

Deštrukčné narušenie s využitím plného sortimentu ručného náradia

4

30

Deštrukčné narušenie s využitím elektrického ručného náradia do výkonu 500W

5

40

Deštrukčné narušenie s využitím jednoručného elektrického ručného náradia do výkonu 1000W

6

50

Deštrukčné narušenie s využitím dvojručného elektrického ručného náradia do výkonu 2500W

Pri statickej skúške sa vyvíja tlak od 300-1500kg na všetky spevnené body dverí, pričom nesmie dôjsť k deformácii dverí.

Pri dynamickej skúške, bezpečnostné dvere podliehajú nárazu 30kg telesa z výšky 800-1200mm, pričom musí byť zachovaná rovnosť dverí.

Bezpečnostná trieda

Charakteristika

1.

Dvere musia v spevnených bodoch odolať tlaku 3kN, odolať nárazu 30kg telesa z výšky 800mm. Musia byť odolné voči príležitostnému deštrukčnému silovému narušeniu s využitím ľudskej sily, vyrazenie, vykopnutie, vandalizmus

2.

Dvere musia v spevnených bodoch odolať tlaku 3kN, odolať nárazu 30kg telesa z výšky 800mm a ručnému pokusu o vlámanie s použitím definovaného náradia (skrutkovač, drevené a plastové kliny, kliešte a hasák, kladivo 200g). Celkový čas skúšky je 15min.

3.

Dvere musia v spevnených bodoch odolať tlaku 6kN, odolať nárazu 30kg telesa z výšky 1200mm a ručnému pokusu o vlámanie s použitím definovaného náradia (skrutkovač, drevené a plastové kliny, kliešte, hasák a páčidlo s dĺžkou 710mm).

Celkový čas skúšky je 20min.

4.

Dvere musia v spevnených bodoch odolať tlaku 10kN, odolať nárazu 30kg telesa z výšky 1200mm a ručnému pokusu o vlámanie s použitím definovaného náradia (skrutkovač, drevené a plastové kliny, kliešte, hasák a páčidlo s dĺžkou 710mm, kladivo 1,25kg, sekera, strihacie kliešte, dláto, pílka, el. vŕtačka, nožnice na plech, el. ručnému náradiu do výkonu 500W, el. vŕtačke so sadou vrtákov).

Celkový čas skúšky je 30min.

Výplňou krídla je špeciálna 5-vrstvová konštrukcia v ráme z preglejky ihličnatého dreva. Krídlo je opláštené špeciálnou doskou s dvomi vrstvami hliníkového plechu a HDF doskou. K dispozícii vo falcovej verzii. V prevedení CPL HQ alebo Gladstonesú hrany
krídla pokryté ABS páskou.

 • BEZPEČNOSTNÁ TRIEDA 
 • ZVUKOVÁ ODOSLNOSŤ
 • POŽIARNÁ ODOSLNOSŤ
 • BEZPEČNOSTNÉ KOVANIE
 • BEZPEČNOSTNÁ VLOŽKA
 • ODBORNÁ MONTÁŽ

 

Na čo si dať pozor pri výbere a kúpe bezpečnostných dverí:

 1. Bezpečnostné dvere kupujte vždy od overeného predajcu, ktorý je na trhu niekoľko rokov.
 2. Vždy sa informujte či má daná firma oprávnenie aj na montáž bezpečnostných dverí resp. či disponuje licenciou Technickej služby.
 3. Pýtajte sa na servis. Čo v prípade, že sa vybuchnete prípadne čo s dverami po záručnej dobe – ponúka firma aj pozáručný servis ?
 4. Zistite si akú dlhú záruku poskytuje firma na dané bezpečnostné dvere a uzamykací mechanizmus dverí.
 5. Pýtajte sa na certifikáty bezpečnostných dverí – každé bezpečnostné dvere musia byť certifikované v akreditovanej skúšobni. Certifikát o bezpečnostnej triede dverí musí byť v Slovenskom jazyku a musí byť z neho zrejmé, že je vydaný práve k danému modelu bezpečnostných dverí.
 6. Informujte sa či sú dvere zvukovo-tepelne izolované. Ak áno, pýtajte sa na parametre a certifikáty o daných parametroch.
 7. Pýtajte sa na postup montáže bezpečnostnej zárubne. Bezpečnostné dvere musia byť osadené do oceľovej, bezpečnostnej zárubne, ktorá je zabetónovaná ! Ak Vám predajca povie, že „bezpečnostnú zárubňu“ vyplňuje PUR penou, môžete si byť istý, že nejde o bezpečnostné dvere ale o dvere Poľskej alebo Čínskej výroby, ktoré nespĺňajú žiadne normy. Každá bezpečnostná zárubňa musí byť vyplnená betónom resp. byť zamurovaná a to z dôvodu ochrany pred násilným roztiahnutím zárubne !
 8. Cena bezpečnostných dverí je spravidla vyššia ako pri klasických dverách. Bezpečnostné dvere nekúpite za 300 ani 400 eur a to z dôvodu ich konštrukcie. Na výrobu bezpečnostných dverí je použitá kvalitná oceľ, ktorej cena je vyššia. Priemerne sa cena SETu bezpečnostných dverí s bezpečnostnou zárubňou a montážou pohybuje v rozmedzí od 900 do 2000€. Cena dverí sa odvíja od zvolenej bezpečnostnej triedy a zvolených dverných doplnkov ako je kovanie, vložka, priezorník a pod.
 9. Pýtajte sa na dverný povrch. Ak chcete aby Vám bezpečnostné dvere vydržali a vyzerali ako nové aj po rokoch vyberte si laminátový povrch príp super odolný Fundermax. Čínsky a Poľský výrobcovia zvyčajne ponúkajú len otapetovaný povrch, ktorý je náchylný na škrabance.

BEZPEČNOSTNÉ DVERE

TU NAKUPUJ !

Akú triedu bezpečnosti zvoliť?

Európske normy rozoznávajú šesť bezpečnostných tried pre dvere. Pre účely zabezpečenia bytu, sú najvhodnejšie dvere v bezpečnostnej triede 2 alebo 3. Bezpečnostná trieda 1 poskytuje len minimálnu ochranu a takéto dvere je možné v krátkom čase prelomiť iba skrutkovačom. Naopak, dvere v bezpečnostných triedach 4,5 a 6 nie sú každodenne používané, ale skôr len v špeciálnych prípadoch. Pre už spomínané poistenie bytu proti vykradnutiu je potrebná minimálne bezpečnostná trieda 2. Všetky bezpečnostné dvere od firmy SP-LH, spol. s.r.o. sú automaticky protipožiarne s min. 30 minútovou požiarnou ochranou.

Aký uzamykací systém vybrať?

V našich bezpečnostných dverách, či už v triede 2 alebo triede 3, inštalujeme hákový bezpečnostný zámok. Pri zamknutí dvier sa z krídla vysunú háky, ktoré sa zachytia o zárubňu a vďaka tomu sú dvere veľmi odolné voči vypáčeniu alebo vylomeniu. Háky tieto dvere podržia uzamknuté v zárubni.

Ktoré zárubne sú vhodné pre bezpečnostné dvere?

bezpečnostným dverám dodávame štandardne oceľové zárubne. Či už rámové, poloobložkové alebo obložkové zárubne, dôležité je ich ukotvenie do steny. Pri bezpečnostnej triede 2 máme certifikovanú montáž na tzv. turbošróby a následné vyplnenie priestoru medzi stenou a zárubňou protipožiarnou penou. Samozrejme zárubňa môže byť namontovaná zabetónovaním. Táto možnosť je ale nutná pri bezpečnostnej triede 3.

Naša spoločnosť má dokonca certifikované bezpečnostné dvere v triede 2, ktoré majú drevenú zárubňu a atypickú výšku. Túto alternatívu robíme ale len v komplet dyhovanom prevedení.

Pridaj komentár

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*